Олександр Богомолець. Українець, який подовжив життя людству
У травні виповнилось 143 роки з дня народження видатного вченого. Завдяки його активній та енергійній діяльності Київ перетворився в один з найпрестижніших центрів Європи. Олександр Богомолець — вчений, який відкрив світові «сироватку Богомольця», що прискорювала зрощування переломів та загоєння м’яких тканин. Так він першим винайшов медичний засіб, який зберіг та подовжив мільйони людських життів. Його ім’я носить Інститут фізіології НАН України, він присвятив своє життя науці та освіті. Мандруємо фактами життя видатного українця.
Народження у в'язниці. Дитинство.
Народився Олександр у 1881 році в сім’ї лікарів і революціонерів у Лук’янівській в’язниці міста Києва. Саме там його мати чекала свого вироку за те, що була революціонеркою. Свого сина вона бачила всього два рази в житті – в день його народження та в день своєї смерті. Малий Сашко виховувався дідом до шести років. Потім його забрав тато, який теж до цього часу відбував покарання за народовольницькі погляди.
Освіта. Молодість.Наука, яка була для нього нареченою.
Олександр марив медициною і навчався у Київській гімназії та в університеті міста Одеса на медичному факультеті, хоча спочатку був на юридичному, збираючись стати адвокатом-криміналістом, але у життя та його самого були інші плани. Він писав книги, захищав дисертації, розробив новий напрямок – патофізіологію, а також розробив унікальну методику консервування донорської крові, яку застосовують сьогодні майже без змін. А про його найважливіше відкриття й досі говорять у всесвіті медицини.
Найважливіше відкриття вченого спричинило фурор в світі та врятувало мільйони життів
Олександр Богомолець зробив своє найважливіше відкриття — імунну сироватку (АЦС), яка прискорювала загоєння ран та активізувала імунну систему людини. Її назвали “сироваткою Богомольця” і активно використовували під час Другої світової війни. Саме вона поставила на ноги багатьох поранених бійців й рятувала життя.
При чому тут довголіття?
«Основні положення боротьби за довголіття: ніякого пересичення! Потрібно берегти бажання. Воно — могутній стимул творчості, любові, стимул довгого життя… 150 років повинні бути визнані нормальною тривалістю життя людини». – стверджував Олександр Богомолець.
Все своє життя він присвятив ендокринології, раку, старінню організму та довголіттю, бо був переконаний, що людина може жити 125-150 років без впливу чинників ззовні. Навіть ходять чутки, що смерть Богомольця дуже засмутила Сталіна, оскільки науковець нібито повинен був розповісти “вождю” секрет довголіття, але не встиг цього зробити.
Раптова смерть вченого
У середині жовтня 1943-го року в Олександра Богомольця стався розрив плеври на тлі давнього туберкульозу, яким він заразився ще в дитинстві від матері на каторзі. Ситуація ускладнювалася тим, що Олександр Олександрович, незважаючи на туберкульоз, багато палив. Повторний пневмоторакс трапився в липні 1946-го року на дачі. Спроби друзів і колег зупинити хворобу виявилися безуспішними. 19 липня о 22-й годині 15 хвилин 1946-го року його не стало. Похований український вчений у меморіальному парку Києва, посадженому ним і його учнями, біля будинку, де він жив.
Нащадки Богомольця
Династія лікарів у родині Богомольців продовжила своє існування, ну звісно, як же втратити такий родинний талант.
Цікаво, що і діти, і онуки Олександра Олександровича всі «пішли» в свого видатного пращура та досягли величезних успіхів, якими б пишався великий вчений.
син Олег Олександрович Богомолець (1911-1991) – відомий український патофізіолог, член-кореспондент Академії Наук СРСР, заслужений діяч науки і техніки УРСР;
дочка Олега Олександровича, Катерина Олегівна (1939-2013) – професор кафедри патологічної анатомії Національного медичного університету ім. Богомольця. Працювала анестезіологом в Інституті туберкульозу і грудної хірургії під керівництвом академіка Миколи Амосова;
її сестра, Олександра Олегівна (нар. 1958) – дитячий лікар-реаніматолог, в даний час завідує квартирою-музеєм Олександра Богомольця;
дочка Катерини Олегівни, Ольга Вадимівна Богомолець (нар. 1966), правнучка Олександра Богомольця, заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор Національного медичного університету ім. Богомольця в Києві, координатор Європейської асоціації лазерної дерматології у Східній Європі, член Американської академії дерматології, Європейської академії дерматовенерології, член Нью-Йоркської академії наук, Радник Президента України з гуманітарних питань. Депутат Верховної Ради України VIII скликання. Голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я. Виконавиця старовинних і сучасних українських романсів.
Дар'я Мусаєва
Я Даша, кофаундерка & бренд стратег THE US. Я обожнюю креативний маркетинг і закохана в українську культуру та мистецтво. Тож буду щаслива розділити свої захоплення з читачами THE US.
Додати коментар