Лесь Курбас:6 театрів, богемне життя та куля в грудях
Вчора виповнилось 137 років із дня народження фундатора сучасного українського театру, геніального режисера, драматурга, перекладача та представника Розстріляного відродження — Леся Курбаса. Він був трагічною та невтомною постаттю, яка вплинула на розвиток українського театру та залишила вагомий слід у світовому мистецтві
Лесь Курбас став реформатором українського театру, адже відмовився від «шароварщини» й створив театр європейського рівня. Він сформулював важливу місію: театр має бути українським за своєю суттю, і європейським за формою.
Лесь, Європа, юність
Лесь Курбас народився 25 лютого 1887 року в місті Самбір (тепер — Львівщина) у родині акторів Курбасів-Яновичів. До речі, Курбас — це сценічне прізвище членів родини, а справжнє — Яновичі.
У родині майже всі були артистами або були причетними до театральної діяльності. Рідні були проти того, щоб талановитий син і онук ішов цією самою стежкою, але в життя на це були інші плани.
Коли Лесь Курбас закінчив тернопільську гімназію, де й вивчив англійську і норвезьку мови, то потрапив вільним слухачем до Віденського університету.
Відень початку ХХ століття був схожим на центр мистецького та інтелектуального циклону: дискусії, нові течії, перелам епохи, технічний прогрес, провісники філософських течій, зародження психоаналізу. Для хлопчика, який провів дитинство в дідовій хаті на Тернопільщині та в мандрах з акторською трупою батьків, певно, саме Відень став точкою зміни світогляду й позитивно вплинув загалом на життя Леся.
Освіта митця була справді ґрунтовною: Лесь Курбас знав вісім мов, і, що цікаво, за все своє життя принципово не вчив російської.
6 театрів, серед яких — легендарний «Березіль»
Головна увага й енергія молодого митця були скерованими на організацію студій молодих акторів. Так, свій перший театр «Тернопільські театральні вечори» Курбас створив разом із друзями у 1915 році, щоб допомогти вижити й прогодуватися акторам, які опинилися між фронтами світової війни на окупованих російськими військами землях.
Свій головний театр-студію «Березіль», який стане найкращим театром свого часу, Лесь створить у 1922 році. Це буде одна з найславетніших сторінок в історії української культури. «Березіль» став флагманом незалежності, новаторства й модернізму в українському театральному мистецтві та епіцентром сміливого й експериментального творчого процесу.
Загалом Лесь Курбас заснував шість театрів. Перший серед радянських діячів мистецтва отримав театральну медаль Парижа у 1925 році.
Богемне життя
Життю та творчості молодої української богеми — мистецькому об’єднанню «Березіль» (МОБ) — могла б позаздрити тусовка французьких інтелектуалів таких, як Жан-Поль Сартр чи Сімона де Бовуар. Це була справжня академія мистецтв, творчий вайб якої захоплював: організоване безперервне навчання, афіші як окремий вид мистецтва. МОБ першими імплементували у виставу кіноекран, а також у них уперше в Європі з’явилася фіксація глядацької думки.
Лесь робить революцію в українському театральному мистецтві. Кажуть, він любив біле вино з обсмаженим солоним мигдалем, класичні піджаки та нескінченні розмови про театр.
Куля в грудях
Жінки… Скільки щастя та нещастя вони дарують. 26-річний Курбас закохався до нестями в акторку Катерину Рубчикову після того, як вони грали закоханих. На гастролях у Кракові він вирішив освідчитися Катерині. Але в неї був чоловік і діти, тому вона лише розсміялася від такої пропозиції. Лесь образився настільки, що хотів накласти на себе руки й вистрілив собі в груди.
Куля пробила груди й застрягла майже в нижній частині серця. Лікарі так і не змогли її витягнути. Тож куля залишилася з ним на все життя, як і ця історія кохання.
Репресії, Розстріляне відродження, смерть Курбаса
У 1933 році Курбаса усувають від керівництва своїм же театром «Березіль» за націоналізм, формалізм, відрив від радянської дійсності та російського театру.
Акторів змусили підписати на Курбаса доноси. Він поїхав до Москви, де його невдовзі заарештували та засудили до тюремного ув’язнення на 5 років. Згодом «на честь 20-річчя Великої Жовтневої революції» розстріляють його й 289 інших представників української інтелігенції. Цей період в історії України називається Розстріляним відродженням.
За однією з легенд, Леся Курбаса та його товариша Миколу Куліша вбили одним пострілом, щоб зекономити кулі. Так Лесь Курбас і Микола Куліш поплатяться за свої творчі прояви життям, оскільки були звинувачені в «буржуазному націоналізмі» та «викривленні радянської реальності». Ось так буває — проносив у серці кулю від нещасного кохання, а загинув від радянської кулі.
Як його запам'ятає світ?
Світ назавжди запам’ятає Леся як фундатора модерного українського театру, талановитого актора й геніального режисера. Завдяки йому українське сценічне мистецтво європеїзувалося й набуло нових модерних форм. Про «Березіль» знали від Канади до Харкова.
Але найголовніше — Курбас виховав цілу плеяду учнів, що стали новою мистецькою генерацією тодішньої України.
Окрім інтелектуальних та культурних здобутків, він був надзвичайно харизматичним і красивим чоловіком. Зараз його зовнішність часто порівнюють із Тімоті Шаламе, а в коментарях до дописів про нього можна побачити, що суспільство прозвало його «українським крашем».
Є люди, які змінюють собою простір. Вони просто входять у двері, дивляться в очі, кажуть кілька фраз — і усе трансформується назавжди. Ті, хто знав Леся Курбаса, хто вчився й працював з ним, описували його саме такою людиною.
Додати коментар