“Прокидайся, війна почалась”:хронологія подій повномасштабної з 24.02.2022
Коли ми читали книги Ремарка до війни, в голову не вкладалось як люди можуть гуляти вулицями, закохуватись та в цілому жити життя. А сьогодні це наша буденність. Для кожного з українців 24 лютого розпочалось по-різному. Та однаковою для всіх була емоція страху та відсутності відповіді на питання «А що буде далі?».
Сьогодні ми адаптувались до ранкових тривог, традиційних донатів на ЗСУ замість кави й навіть вчимося тримати ментальне здоров’я у порядку. Але за два роки повномасштабної війни були події, які тотально вибивали нас з колії чи змушували плакати від щастя (так, і таке бувало). Сьогодні THE ÚS пропонує вам згадати ключові події, бо це те, що формує сучасну українську історію і без чого неможливо рухатись далі.
24 березня 2022 р. – перший обмін полоненими
Для багатьох буде життєвим те, що перші місяці повномасштабної війни пройшли ніби в тумані. Постійний моніторинг новин, паніка від звуку сирен та скачаний Signal «про всяк випадок». Але ми все одно були піднесені, слухали «Доброго вечора, ми з України» та скуповували все з псом Патроном. На цьому фоні відбувся перший повноцінний обмін полоненими – ми повернули 19 українських цивільних моряків із рятувального судна «Сапфір», які були захоплені окупантами при спробі забрати наших військових з о. Зміїний.
2 квітня 2022 р.: звільнення Бучі, Бородянки та Гостомеля
Спочатку відчувалось полегшення, а потім згадувались цифри, статистика та жахливі фотографії. Тоді кількома днями раніше ЗСУ звільнили Ірпінь, а загалом росіян вибили з понад 30 населених пунктів Київщини. 9000 воєнних злочинів та сотні мирних закатованих жителів – це досі не вкладається в голову. Саме тоді іноземні та українські журналісти одними з перших зайшли в міста та документували злочини, які побачив увесь світ.
21 травня 2022 р.: завершення оборони Азовсталі
Тоді на карті Маріуполя зникла остання неокупована точка – з «Азовсталі» вийшли всі військові. Три місяці боїв, облоги під бомбардуванням, хімічна зброя… Героям вдалось втримати найбільш боєздатні угрупування армії ворога і затягнути час для перегрупування ЗСУ. Двом тисячам наших протистояло більш ніж 20-тисячне угруповання противника. До оточених на Азовсталі пробирались гелікоптерами, а потім гатили в росіян «всім, що було». Вище військове командування подає наказ «зберегти життя особового складу», тож близько 2000 воїнів здаються у полон. За різними даними, із території заводу вийшло 2439 захисників, але ще понад 1900 перебувають в полоні. Плакат SAVE AZOVSTAL й досі висить на дверях КМДА, мирні акції проводяться чи не кожен тиждень у кожному українському місті, але ми й досі понад усе мріємо побачити наших захисників живими.
1 серпня 2022 р.: початок боїв за Бахмут
Активний штурм Бахмута росіяни розпочали ще в липні того ж року. Ці бої називають найкровопролитнішими з початку російського вторгнення. Ворог обстрілював Бахмут з усіх видів озброєння, а сьогодні місто фактично знищене і живе лише у наших серцях.
10 жовтня 2022 р.: масований ракетний удар по всій Україні та початок блекаутів
Українці переживали й більш масовані ракетні удари, але цей запам’ятався тим, що з нього почалась темрява. Ворог влучив ракетами по об’єктах критичної інфраструктури у 15 областях та місті Києві. Та ми адаптувались – в укриттях лунали пісні, бізнеси почали купувати генератори, а українці за декілька годин світла на день були продуктивніші, ніж з електроенергією на весь день.
11 листопада 2022: звільнення Херсону
Очевидці згадують, що того дня в місті було тихо – ні електрики, води, світла і тим паче зв’язку. Люди не могли зрозуміти, чи то це наші в місті, чи ще одна провокація. Але на вулицях все більше з’являлись пікапи та автівки з прапорами, а в них військові з рідними синьо-жовтими шевронами – довелось повірити. Коли двоє молодят вибігли з натягнутим прапором та криками «Слава Україні!», сумнівів зовсім не залишилось.
6 червня 2023 – підрив Каховської ГЕС
В Києві тоді був теплий червневий день, але близько 6 ранку всі телеграм канали заполонило відео Каховської катастрофи. Історії тих, хто врятувався, особливо болючі: згадують, що вода почала стрімко прибувати на світанку та порівнювали це з фільмом «Титанік». Вже за декілька місяців археологи дослідили, що дно Каховського водосховища почало заростати деревами висотою понад 2,5 метра. росіяни вкотре вчинили справжню гуманітарну, економічну та екологічну катастрофу, але якщо природа починає відновлюватись це надає надію й для нас.
17 липня 2023 р. – друга атака на Кримський міст
«Я нє хочу уєзжать з Крима, Алушти, тут так душевно» – це відео стало мемом.Сьогодні ми вже знаємо, що за операцією стояла СБУ, а для реалізації атаки ключовим стали волонтери та зв’язок на морських дронах Sea Baby, які й підірвали шляхопровід. До речі, під час підготовки до операції більшість інформації для розвідки спецслужба отримувала з відкритих джерел. В результаті маємо зруйновану секцію моста, ще одну пошкоджену та геніальний мем.
3 січня 2024 р. – найбільший обмін військовополоненими за час повномасштабного вторгнення
Чекати кожен день на близьку людину в полоні знесилює. Ще більше ріже серце, коли серед списків не знаходиш того самого прізвища. Після тривалої перерви в пʼять місяців нарешті купу сімей отримали можливість почути рідний голос, а 230 воїнів та 6 цивільних опинились вдома. росія використовувала фізичні та психологічні тортури. Але морально кожен з них стійкий, хоробрий та сильний.
Ми багато пережили та ще більше нас чекає попереду. Ніхто не скаже точну відповідь на питання «Коли закінчиться війна?», але нам потрібно боротись далі – ворог сильний і його не варто недооцінювати. Зрештою, українці завжди боролись за право незалежності, і поки ми об’єднані разом та продовжуємо підтримувати нашу армію, поки ми блокуємо будь-яку корупційну діяльність з боку влади та самі не займаємось такою діяльністю, наш шлях ставатиме менш тернистим. А сьогодні кожен українець прокинувся на день раніше до закінчення війни – і це справжня правда.
Софія Гук
Я Софія (для друзів – Софі) Я обожнюю культуру, моду та розмови за кавою у вечірньому Києві. Не менш люблю про ці речі писати та відкривати щось нове – тож шукайте мене на діджитал-сторінках THE ÚS 🌾
Додати коментар